icon W bazie mamy 389 restauracji. Znajdź najlepszą dla siebie.

 
Newsletter
[contact-form-7 id="964" title="Newsletter"]

Jak poprawnie jeść sushi?

  • Jedz sushi w całości.

Dozwolone jest podzielenie sushi na dwie części, ale tylko na dwie.
Niezjedzoną część sushi trzymaj w pałeczkach, nie odkładaJ na talerz.

  • Bądź ostrożny z sosem sojowym.

Nadmierne moczenie sushi w sosie sojowym jest brakiem szacunku, gdyż oznacza, że oryginalny smak sushi nie jest wystarczająco smaczny bez sosu. Używaj symbolicznej ilości sosu, dla uwydatnienia smaku sushi.

  • Zawsze maczaj nigiri w sosie sojowym stroną rybną i tak samo wkładaj do buzi.

Delikatnie, bez pośpiechu wkładaj nigiri do buzi, kładąc rybę na języku. Odnośnie moczenia w sosie sojowym, to jeśli zamoczysz nigiri od strony ryżu, ten się rozleci.

  • Używaj ręczniczka.

To oshibori, które otrzymujesz po zajęciu miejsca przy stole, są małe i wilgotne, możesz nimi wytrzeć ręce przed jak i po jedzeniu. Po wytarciu rąk zwiń je i odłóż z powrotem do koszyczka bądź innego pojemniczka. Można ich używać podczas posiłku. Wyrazem grzeczności jest także wytarcie twarzy. :)

  • Nie wstydź się używać rąk zamiast pałeczek.

Pomimo, że większość ludzi je sushi pałeczkami, sushi jest potrawą oryginalnie jedzoną rękoma, dlatego akceptowalne jest jedzenie sushi właśnie w ten sposób. Nie proś o widelec i nóż, to nie stek, jednak niektóre restauracje mogą wspomóc Cię sztućcami.

  • Zostaw czysty talerzy.

Pozostawienie chociażby ziarenka ryżu, może być postrzegane jako brak grzeczności.

  • Pocieranie jednorazowych drewnianych pałeczek jest złym zwyczajem.

Wykonując taką czynność pokazujesz gospodarzowi, że pałeczki są tanie lub mają drzazgi. Unikaj pocierania. Jeśli pałeczki mają naprawdę drzazgę grzecznie poproś o nową parę. Jeśli jesz przy barze połóż pałeczki przed sobą, pod talerzem. Nie jest wskazane kładzenie pałeczek na talerzu, dopuszczalne jest położenie pałeczek w poprzek talerza, nie opieraj pałeczek o niego.

  • Nie krzyżuj pałeczek kiedy je odkładasz.

Nie ma różnicy pomiędzy krzyżowaniem widelca i noża, a pałeczkami. Kiedy pałeczki leżą a Ty jesteś praworęczny to powinny wskazywać lewą stronę, a gdy jesteś leworęczny to prawą. Nigdy nie zostawiaj pałeczek pionowo w misce, to nawiązanie do pogrzebowego rytuału, a podczas spożywania posiłku oznacza brak szacunku

  • Jedzenie sushi ze wspólnego talerza pałeczkami, które już miałeś w buzi, jest równie niekulturalne jak lizanie sztućcy przed poczęstowaniem się jedzeniem z bufetu lub piciem z cudzej szklanki.

Jeśli chcesz przekazać komuś jedzenie możesz użyć najdalszej części pałeczek, aby je przenieść.

  • Nie przekazuj jedzenia z pałeczek do pałeczek.

Zgodnie z japońskim, pogrzebnym rytuałem, członkowie rodziny przekazują sobie kości nieboszczyka przy użyciu pałeczek. Przekazywanie jedzenia w pałeczkach  przypomina ten rytuał i jest obraźliwy. Jeśli jednak chcesz przekazać jedzenie drugiej osobie to połóż je na talerzu, żeby druga osoba mogła je wziąć bezpośrednio z talerza, a nie z Twoich pałeczek. Przekazywanie jedzenia jest dopuszczalne jedynie pomiędzy rodzicami, dziećmi lub ludźmi darzących się uczuciem, gdyż jest gest bliskości.

Artykuł podesłany przez naszego fana – Petera Stoyanova, który zajmuje się przygotowaniem i dystrybucją sushi cateringu we Wrocławiu i okolicach – Dziękujemy. :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *